Rozlicz PIT do 2 maja. Skorzystaj z usługi Twój e-PIT

 • 28.04.2022, 12:48
 • Małgorzata Brzoza rzecznik prasowy IAS w Szczecinie
Rozlicz PIT do 2 maja. Skorzystaj z usługi Twój e-PIT
Zeznania podatkowe PIT za 2021 r. trzeba złożyć do 2 maja 2022 r. Najprościej zrobić to za pomocą usługi Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już ponad 5 mln e-PITów. Zrobili to szybciej niż w zeszłym roku. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Osoby rozliczające się przez Internet szybciej otrzymują zwrot podatku.

Już ponad 5 mln zeznań zostało złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku taka liczba pojawiła się w systemie 25 kwietnia. W tym roku podatnicy jeszcze chętniej korzystają z naszych e-usług – podkreśla wiceminister finansów Szef KAS Magdalena Rzeczkowska.

Twój e-PIT – usługa dla każdego

Twój e-PIT to prosty i bezpieczny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Aby skorzystać z usługi wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też zwolnienie z PIT dla osób do 26 roku życia.

Podatnicy chętnie korzystają z usługi Twój e-PIT, która pozwala im w wygodny sposób rozliczyć podatek, bez konieczności wychodzenia z domu. Najczęściej robią to w niedziele i poniedziałki. Najwięcej e-PITów składają w godzinach wieczornych – pomiędzy godz. 19:00 i 20:00.

Z usługi korzystają zarówno młode osoby, jak i seniorzy. Najmłodszy podatnik, który zalogował się do systemu Twój e-PIT ma 18 lat a najstarszy 110 lat.

Szybki zwrot podatku

Osoby rozliczające PIT za 2021 rok za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Zwrot nadpłaty podatku z pozostałych zeznań dostępnych w Twój e-PIT trwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Twój e-PIT w liczbach

KAS przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2021 r. dla 23 295 876 podatników.

Podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 5 mln formularzy PIT za 2021 rok, w tym:

 • 4,5 mln deklaracji PIT-37,

 • 224 tys. deklaracji PIT-28,

 • 138 tys. deklaracji PIT-38,

 • 107 tys. deklaracji PIT-36,

 • 30 tys. oświadczeń PIT-OP.

Twój e-PIT tylko w e-Urzędzie Skarbowym

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl

Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ),
e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w tym serwisie.

Dodatkowo do samej usługi można się zalogować także danymi podatkowymi podając:

 • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

 • kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.

 • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Terminy

Do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia br. to sobota) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznania PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

Mikrorachunek

Od 1 stycznia 2020 r. każdy podatnik ma swój Indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy) służący do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku.

Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na ROR.

Swój mikrorachunek można sprawdzić korzystając z generatora . Można też zapytać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Korzystając z generatora wystarczy, że podatnik wpisze

 • PESEL, jeśli jest osobą fizyczną:

  • nie prowadzi działalności gospodarczej

  • lub nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT

 • NIP, jeśli:

  • prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT

  • lub jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

 

Małgorzata Brzoza rzecznik prasowy IAS w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ewa
Ewa 29.04.2022, 08:54
Ja rozliczam się co roku przez internet z darmowym programem Pitax. Dostaję podpowiedzi, jakie odliczenia mi się należą.

Pozostałe