Znęcał się nad rodziną. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności

  • 30.11.2021, 13:15
  • Telewizja Police
Znęcał się nad rodziną. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności Andrea Piacquadio z Pexels
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Policach zatrzymali 40-latka, który jest podejrzany o stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej wobec swojej rodziny oraz kierowanie wobec nich gróźb karalnych. Na wniosek Prokuratury, Sąd wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na okres 2 miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

20 listopada br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Policach zostali powiadomieni o przemocy domowej, której miał się dopuszczać 40-latek wobec swojej siostry oraz ojca. Jak ustalili mundurowi mężczyzna znęcał się nad rodziną od blisko 3 lat oraz kierował wobec najbliższych groźby pozbawienia życia i zdrowia.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy dał funkcjonariuszom bezsprzeczne podstawy, żeby przedstawić 40-latkowi zarzuty popełnienia przestępstw. Zatrzymany odpowie za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad najbliższymi oraz kierowanie wobec nich gróźb karalnych. Sąd na wniosek prokuratury w dniu 21 listopada br. zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres dwóch miesięcy. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Bicie, krzyki, awantury — znęcanie fizyczne i psychiczne, to tajemnica wielu rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać”, „to sprawa rodzinna” - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nieinformowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Zróbmy wszystko by takim tragediom zapobiec.

Pamiętajmy o procedurze „Niebieskiej Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą, przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskiej Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować. Jeżeli wiesz, że osobie z twojego środowiska dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom odpowiednie instytucje.

 

Tekst: Komenda Powiatowa Policji w Policach

Opracowanie: Paulina Kierepka

 

Telewizja Police

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe