Powstaje TVP World. Głos telewizji publicznej na świat

  • 08.06.2021, 15:29 (aktualizacja 09.06.2021, 14:31)
  • News4Media
Powstaje TVP World. Głos telewizji publicznej na świat iStock
Państwowa telewizja szykuje się do uruchomienia międzynarodowego kanału TVP World. Jak podaje portal Wirtualne Media, całodobowe nadawanie informacji ma ruszyć jeszcze w tym roku.

W pierwszej kolejności droga internetowa

W rozmowie z portalem Wirtualne Media dyrektor TVP World Marcin Darmas przyznał, że sytuacja pandemiczna zahamowała rozwój kanału, który ma powstać. Obecnie działa 3-godzinny blok informacyjny, który z czasem ma przekształcić się w pełnowymiarowy kanał głoszący polski punkt widzenia. Jak podają Wirtualne Media, w 2022 roku planowane jest uruchomienie nadawania niekodowanego kanału TVP World w jakości HD z satelity Astra 19,2. Korzystają z niego Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i Austriacy. Kanał ma obsługiwać amerykańska platforma cyfrowa Dish Network.

Podwaliną ma być Poland In

Poland In to internetowy kanał tematyczny TVP, który od 2018 roku działa w języku angielskim. To on ma posłużyć jako baza do rozwinięcia kanału TVP World. Ma on być nadawany ze studia przy ul. Woronicza w Warszawie. 

„Poland In to dobry grunt do zbudowania czegoś poważnego. Mówię pracownikom, że nie nastawiamy się na wielką rewolucję, tylko ewolucję Poland In. Stopniowe przejście z 3-godzinnego bloku programowego w 24-godzinny kanał. Dostrajamy naszą ramówkę, aby większość naszych publicystycznych premier było popołudniu, żeby widz zza oceanu miał to z samego rana u siebie. Jesteśmy na razie na etapie koncepcyjnym. Analizujemy, jak ta antena będzie wyglądać.” – czytamy na wirtualnemedia.pl.

Wieloletnie plany stają się faktem

O idei uruchomienia światowego kanału Jacek Kurski mówił już w 2016 r. Początkowo przedsięwzięcie miało być realizowane ze środków grupy wyszehradzkiej. Wówczas z przedsięwzięcia wycofali się Czesi, którzy mieli dopatrywać się w nim antyrosyjskich i antyeuropejskich działań. Ostatecznie 11 listopada 2018 r., czyli w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, platforma wystartowała samodzielnie. Zarówno Poland In, jak i TVP World to kanały anglojęzyczne, które mają przedstawiać stanowisko Polski w międzynarodowych sprawach.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe