Pieniądze na wymianę okien, pieca lub na fotowoltaikę - rusza akcja w wielu gminach

  • 02.04.2021, 14:00
  • News4Media
Pieniądze na wymianę okien, pieca lub na fotowoltaikę - rusza akcja w… News4Media
Szukasz dofinansowania na wymianę okien lub pieca? A może planujesz inną ekologiczną inwestycję? Zobacz, z jakich programów warto skorzystać w 2021 roku.

31 marca ruszyła druga edycja programu „Stop Smog”. Z programu mogą skorzystać gminy, związki międzygminne czy powiaty, gdzie obowiązują tzw. „uchwały antysmogowe”. Z ogłoszonego naboru na nowych zasadach ma skorzystać nawet 30 samorządów.

„Ostatecznym beneficjentem Stop Smogu są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program określa, że to ci, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym” – wyjaśnia wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Program „Stop Smog” jest przewidziany na lata 2019-2024, a na jego realizację przeznaczono 180 mln zł. To z tej puli trafiają pieniądze na samorządowe dotacje na ekologiczne inwestycje przeznaczone dla mieszkańców.

Dotacje samorządowe

Dotacje samorządowe, miejskie czy gminne, oparte są lokalnym prawie. Tzn. każde miasto może uchwalić uchwałę dotyczącą dotacji na inwestycje związane ze smogiem na swoich własnych zasadach. W przypadku dotacji samorządowych najważniejszym punktem jest fakt, że mieszkańców nie obowiązują progi dochodowe. Mogą z nich skorzystać zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i bloków czy starych kamienic. Od rodzaju budownictwa często uzależniona jest jednak kwota dofinansowania. Regulamin przyznawania dotacji samorządowych należy znaleźć w miejscowym, odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania, urzędzie i dokładnie sprawdzić warunki umowy jeszcze przed rozpoczęciem remontu.

Czyste powietrze 2021

Program „Czyste powietrze” to największe dofinansowanie na tego typu ekologiczne inwestycje. Sztandarowy program rządu na walkę ze smogiem przysługuje jednak tylko i wyłącznie właścicielom domów jednorodzinnych i uzależniony jest od dochodów liczonych na członka rodziny. Dotację można przeznaczyć m.in. na:

  • wymianę źródła ciepła,
  • wymianę okien i drzwi,
  • montaż lub modernizację centralnego ogrzewania,
  • docieplenie przegród budynku,
  • instalację odnawialnych źródeł energii (np. instalacji fotowoltaicznej).

Co ważne, dotacje lokalne, czyli samorządowe można łączyć z rządowymi - dzięki temu planowana przez nas inwestycja może zostać dofinansowana nawet w 100 procentach.
 

Źródło: nfosigw.gov.pl

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe