Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:18
Reklama

Nawozy w biodegradowalnych otoczkach to przyszłość rolnictwa. Grupa Azoty Police włączyła się w projekt.

Grupa Azoty Police wstąpiła do programu opracowania biodegradowalnej, polimerowej otoczki dla nawozów, która ma spowolnić proces uwalniania składników pokarmowych do gleby. Projekt realizowany jest przy współpracy ze spółką z Puław wraz z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach i przy udziale Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych w Szczecinie.
Kliknij aby odtworzyć

Realizowany projekt to wyjście naprzeciw zapotrzebowaniom rynku rolniczego oraz wymogom prawnym krajowym i unijnym, które nakładają obowiązek m.in. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych znajduje się w strukturach Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Centrum tworzy grupa ekspertów, którzy pracują m.in. nad nowoczesnymi materiałami, technologiami i systemami opakowaniowymi i to właśnie oni przygotują propozycję otoczki dla Grupy Azoty.

Otoczki muszą sprostać głównemu warunkowi- muszą być nieszkodliwe dla środowiska. Co oznacza, że mikroorganizmy żyjące w glebie, będą mogły metabolizować powstałe w wyniku rozkładu substancje małocząsteczkowe. Rozkład otoczki w założeniu ma trwać 48 miesięcy. Testom zostanie poddanych kilka takich materiałów. Wśród nich znajdzie się propozycja wykorzystania kwasu mlekowego. Innym przykładem są materiały w całości pozyskiwane ze środowiska, syntetyzowane przez bakterie. Odmienną grupę stanowią zaś pochodne materiałów celulozowych i skrobiowych, które są wykorzystywane jako produkty odpadowe przemysłu rolno-spożywczego.

Pogram zakłada, że nowe nawozy otoczkowane pojawią się na rynku w 2023 roku a w dalszej perspektywie Grupa Azoty nie wyklucza samodzielnej produkcji otoczek.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 01.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
News will be here
Reklama