Program skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które działają we współpracy z instytucjonalnym opiekunem, takim jak stowarzyszenie, fundacja czy uczniowski klub sportowy. Jego celem jest pobudzenie aktywności lokalnej oraz tworzenie wydarzeń integracyjnych, kulturalnych i sportowych z myślą o mieszkańcach powiatu.
– Ten program to narzędzie do budowania silnych i świadomych społeczności lokalnych. Chcemy, aby mieszkańcy Powiatu Polickiego mieli realny wpływ na to, co dzieje się wokół nich. - mówi Shivan Fate, Starosta Policki. - Kompas pokazuje kierunek – ku wspólnemu działaniu i większemu zaangażowaniu społecznemu. Już pierwsza edycja programu pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na wsparcie oddolnych działań. To dla nas ogromna satysfakcja widzieć, że mieszkańcy chcą działać i tworzyć wspólne inicjatywy. Kompas na Powiat Policki daje im konkretne narzędzia do działania.
Lokalna energia w działaniu – kolejne 11 inicjatyw z dofinansowaniem!
Dziś kolejne 11 lokalnych inicjatyw otrzymało dotacje w wysokości 3000 zł każda. Wśród dofinansowanych pomysłów znalazły się różnorodne działania, odpowiadające na potrzeby mieszkańców, promujące kulturę, integrację społeczną, ekologię oraz bezpieczeństwo.
Na Osiedlu Ostoja w Grzepnicy zostanie zorganizowane „Sąsiedzkie Kino Pod Gwiazdami – Klasyka i Natura na Wielkim Ekranie”, czyli letnie seanse filmowe w otoczeniu przyrody, które mają łączyć pokolenia i sprzyjać sąsiedzkim spotkaniom. Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Police otrzymał wsparcie na dwa projekty – „Kurs Pierwszej Pomocy”, który pozwoli młodzieży nabyć praktyczne umiejętności ratowania życia oraz „Kurs Zastępowych i Przybocznych AGRAFKA”, realizowany wspólnie z Kołem Przyjaciół Harcerstwa, przygotowujący przyszłych liderów do pracy w drużynach harcerskich.
- Bardzo się cieszę, że Powiat Policki zainicjował taką możliwość uzyskania dofinansowania na nasze działania. – mówi Izabela Dryjańska ze stowarzyszenia Carpe Diem, które zaprosi mieszkańców do udziału w projekcie „Szlakiem Ekokultury”, promującym postawy proekologiczne i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. – W ramach naszego projektu, który zakłada m.in. wystawy plenerowe i warsztaty, z Kompasu na Powiat Policki zorganizujemy koncert.
Jednym z ważnych wydarzeń będą również „Obchody 25-lecia współpracy polsko-niemieckiej pomiędzy OSP Smolęcin i Strażą Pożarną w Penkun” – to symboliczny przykład budowania porozumienia i przyjaźni ponad granicami. W ramach projektu „Bezpieczny upadek – mądrze upadam, zdrowo wstaję!”, realizowanego przez klub Energy Gold Team Police, uczestnicy nauczą się, jak unikać kontuzji i bezpiecznie reagować na niebezpieczne sytuacje w ruchu i sporcie. Kolejna inicjatywa proekologiczna to „Zielona Grzepnica – Drzewa dla Klimatu i Wspólnoty”, realizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Witaj w Grzepnicy”, której celem jest zazielenienie przestrzeni publicznej i integracja mieszkańców wokół wspólnej troski o środowisko. W ramach projektu Koło posadzi w Grzepnicy 30 drzew.
Polski Związek Wędkarski Koło nr 39 „Miasto” Police przygotowuje „Urodzinowe Spotkanie Wędkarskie nad Wodą” – wydarzenie integrujące pasjonatów wędkarstwa. Z kolei OSP Tatynia zaprosi mieszkańców na „Festyn Rodzinny z OSP”, promujący działalność ochotniczej straży pożarnej.
W Policach odbędzie się również „Święto Policji – Piknik Integracyjny dla Weteranów Służby”, organizowany przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych, jako wyraz szacunku i wsparcia dla byłych funkcjonariuszy. Całość dopełnią „Międzygminne regaty oldbojów”, realizowane przez Making Things Happen Foundation – sportowe wydarzenie o charakterze międzypokoleniowym, integrujące społeczność lokalną poprzez wspólną rywalizację na wodzie.
- Te inicjatywy pokazują, jak duży potencjał tkwi w oddolnych działaniach mieszkańców i jak istotne jest ich wsparcie na poziomie lokalnym. To właśnie mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich otoczeniu – to oni są najbliżej lokalnych problemów, ale też mają świetne pomysły na budowanie wspólnoty, integrację sąsiedzką czy rozwój pasji i zainteresowań. – mówi Edyta Rudecka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach.
Program realizowany jest ze środków budżetu Powiatu Polickiego. Pilotażowa edycja zakłada przeznaczenie łącznie 100 000 zł i przyznanie co najmniej 33 mikrodotacji. Zainteresowani nadal mogą składać wnioski – nabór trwa, a pula środków jeszcze się nie wyczerpał. Oferty konkursowe należy składać osobiście lub przesyłać pocztą na adres:
Wydział Polityki Społecznej (pok. nr 19 - 20 - 21) Starostwo Powiatowe w Policach, ul. Tanowska 8, 72-010 Police w zamkniętych kopertach z dopisanym rodzajem konkursu „Powiatowy Program Wspierania Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich KOMPAS NA POWIAT POLICKI”, opatrzonych pieczęcią firmową oferentów lub z dopiskiem identyfikującym oferentów. W przypadku ofert składanych pocztą decydować będzie data wpływu.
Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.policki.pl/kompas
Napisz komentarz
Komentarze