Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 lipca 2025 16:45
Reklama

Prąd ze słońca – na jakie szczegóły zwrócić uwagę podczas wyboru instalacji?

Montaż paneli fotowoltaicznych to spora inwestycja, ale razem z nią – także spore oczekiwania co do korzyści, które ma przynieść. Aby tak było i własna elektrownia na dachu działała tak, jak tego chcemy, warto poświęcić chwilę podczas etapu konfigurowania sprzętu przed zakupem.
  • 01.04.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Prąd ze słońca – na jakie szczegóły zwrócić uwagę podczas wyboru instalacji?

Różne dachy, różne potrzeby

Decydując się na fotowoltaikę możemy liczyć na pomóc fachowych firm, które zajmują się nie tylko montażem, ale także doradztwem i konfiguracją sprzętu. Poszczególne panele różnią się wymiarami czy mocą, ale o ostatecznym efekcie decyduje także osprzęt. Kluczowym elementem jest np. falownik, zwany też inwerterem. To urządzenie, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego – generowanego przez ogniwa fotowoltaiczne – na prąd zmienny, czyli taki, który płynie w naszym gniazdu.

 W domu najczęściej spotykamy instalację jednofazową, ale prąd trójfazowy to także popularny widok szczególnie tam, gdzie energia eklektyczna wykorzystywana jest do zasilania kuchenek, płyt grzewczych czy kotłów elektrycznych.

Prąd produkowany we własnej elektrowni słonecznej można wykorzystywać na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, a nadwyżkę oddawać do sieci, zmniejszając tym samym comiesięczne rachunki za prąd. Inna opcja to zamontowanie lokalnego zasobnika energii w postaci akumulatora o dużej pojemności. Magazynowana tam energia może być wykorzystywana wtedy gdy ogniwa na dachu produkują mniej prądu – np. w pochmurne, deszczowe dni lub po zachodzie słońca.

Prąd trójfazowy a inwerter

W sprzedaży spotkamy obecnie zarówno inwertery jedno jak i trójfazowe. Który jest lepszy? To wszystko zależy od zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Przyjmuje się, że dla mniejszych budynków, wystarczająca będzie kompaktowa instalacja z inwerterem jednofazowym. Pozwala on na przyłączenie fotowoltaiki o mocy do 3,68 kWp, co wynika z obowiązujących przepisów. Jeśli potrzebujemy więcej lepszy będzie falownik wykorzystujący prąd trójfazowy.

Moc rozdzielana jest symetrycznie  na każdą z faz. Taki falownik pozwala także na efektywniejsze wykorzystywanie wyprodukowanej nadwyżki energii. Ale wybierając konkretne urządzenie, warto kierować się także innymi parametrami. Pamiętajmy, że nawet najlepsze ogniwa nie będą przynosić optymalnych korzyści, jeśli postawimy na nieefektywny inwerter.

Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na fotowoltaikę?

Wysoka jakość podzespołów i zapas mocy to podstawa, ale sprawdźmy też, czy instalacja w naszym domu będzie pracować efektywnie. Warto mieć na uwadze np. przyszłe planowane inwestycje – nie tylko na naszej działce, ale w okolicy. Wyższe budynki, drzewa czy elementy infrastruktury mogą przysłaniać nasz dach i w efekcie powodować spadek jego nasłonecznienia.

Konstrukcja dachu musi wytrzymać dodatkowy ciężar instalacji fotowoltaicznej – nie tylko samych paneli, ale także mocowań i okablowania. Decydując się na zakup systemu, warto wcześniej poprosić sprzedawcę o symulacje możliwych zysków energetycznych. Na efektywność paneli wpływa nie tylko chwilowe nasłonecznienie, ale także np. kąt nachylenia dachu czy jego orientacja względem stron świata.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama