Jak działa kuleczkowanie?
Usługa kulowania polega na uderzaniu w powierzchnię śrutem (okrągłą cząstką metalową, szklaną lub ceramiczną) z siłą wystarczającą do wytworzenia odkształcenia plastycznego. Kiedy grupa śrutów uderza w powierzchnię, powstają liczne wgłębienia, w wyniku czego element zostaje otoczony warstwą naprężenia ściskającego na powierzchni metalu.
Kuleczkowanie — jakie są metody?
Kulowanie kontrolowane jest powszechnie wykonywane przy użyciu pneumatycznych systemów strumieniowo-ściernych lub odśrodkowych turbin strumieniowych. Systemy pneumatyczne wykorzystują powietrze pod wysokim ciśnieniem do wystrzeliwania śrutu przez dyszę w kierunku obrabianego przedmiotu. Odśrodkowa tarcza wyrzutowa wykorzystuje koło łopatkowe o dużej prędkości, które napędza środek do kulkowania, wykorzystując siłę odśrodkową poprzez regulację miejsca wejścia środka, aby odmierzyć czas jego uwalniania. Inne metody kulkowania to kulkowanie ultradźwiękowe, kulowanie kontrolowane, kulkowanie na mokro i kulkowanie laserowe, w których nie stosuje się nośników. Środki do kulkowania, które mogą być stosowane, to śrut staliwny, kulki ceramiczne lub szklane oraz cięty drut. Śrut z ciętego drutu jest zwykle preferowany, ponieważ zachowuje swój kulisty kształt podczas degradacji, w przeciwieństwie do śrutu odlewanego, który może pękać na ostre kawałki i uszkadzać obrabiany przedmiot. Śrut cięty może wytrzymać pięciokrotnie dłużej niż śrut żeliwny, a ponadto jest stosunkowo niedrogi. Jednak stosowanie sprzętu do usuwania fragmentów śrutu podczas procesu może pomóc w czyszczeniu i regeneracji śrutu oraz podajników, a także w wymianie uszkodzonych nośników.
Kuleczkowanie — dlaczego jest stosowane?
Kuleczkowanie, jaką ma zaletę? Jej głównym plusem jest wydłużenie żywotności komponentu poprzez wytworzenie warstwy naprężeń ściskających, zwiększających odporność na zmęczenie materiału (w tym zmęczenie korozyjne, korozję naprężeniową i erozję kawitacyjną), a także pomagających w zapobieganiu powstawania i propagacji pęknięć. Powstawanie naprężeń ściskających, które przeciwdziałają zmęczeniu metalu, pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się pęknięć w materiale. Naprężenia rozciągające wewnątrz materiału nie są jednak tak problematyczne, ponieważ pęknięcia powierzchniowe mają mniejsze szanse na rozpoczęcie się od wewnątrz materiału.
Czy kulkowanie usuwa materiał?
Kulowanie może usunąć niektóre wyższe partie powierzchni materiału. Te obszary powierzchni zawierają niższe poziomy naprężeń ściskających niż te znajdujące się głębiej w materiale, chociaż większość zewnętrznych elementów powodujących naprężenia może zostać wypolerowana