Określ budżet i profil najemcy
Przygotowując mieszkanie pod wynajem warto na wstępie określić komu chcemy je wynajmować. To od profilu potencjalnego najemcy będzie zależało całe mnóstwo decyzji dotyczących aranżacji wnętrza. W zależności od tego w jakim stylu urządzimy mieszkanie i jakiej klasy materiałów użyjemy, tak odpowiednio wysokiej ceny możemy zażądać. Inaczej zaaranżujemy mieszkanie przeznaczone dla studentów, inaczej, kiedy wynajmiemy je singlowi czy młodej parze, a zgoła inne wymagania mają klienci korporacyjni nastawieni na najem krótkoterminowy.
Jeśli zdecydujemy kto będzie naszą grupą docelową warto bardzo dokładnie określić budżet, by nasza inwestycja była opłacalna. W przypadku mieszkań na wynajem nie warto oszczędzać na kluczowych elementach takich jak instalacje, solidne podłogi czy armatura. Szczególnie, że to wynajmujący ponosi odpowiedzialność finansową za tego typu usterki. Płytki ceramiczne lub kabina prysznicowa nie należą do często wymienianych elementów w mieszkaniu, dlatego zadbajmy o ich wysoką jakość. Warto pamiętać, że dysponując nawet niewielkim budżetem możemy urządzić przytulne i atrakcyjne mieszkanie.
Prostota i trwałość przede wszystkim
Urządzając mieszkanie na wynajem ograniczmy nasze aranżacyjne zapędy. Wnętrze powinno być utrzymane w jasnej i neutralnej kolorystyce, bez zdecydowanych i ekstrawaganckich akcentów. Widne i minimalistyczne wnętrze sprawia lepsze pierwsze wrażenie i łatwiej je zaaranżować pod własny gust potencjalnemu najemcy. Do jasnych ścian warto dobrać solidne podłogi, odporne na uszkodzenia. Warto rozważyć dobrej jakości panele lub drewnopodobne płytki podłogowe. Wnętrze stanie się przytulne i łatwo będzie utrzymać je w czystości. Unikajmy wykładzin, puszystych dywanów oraz słabej jakości materiałów.
W miejscach szczególnie narażonych na działanie wysokiej temperatury, wilgoci czy brudu warto położyć estetyczne płytki ścienne. To pozwoli nam uniknąć częstego malowania ścian.
Ergonomia i funkcjonalność w mieszkaniu na wynajem
Najchętniej kupowanymi mieszkaniami pod wynajem są te o niewielkich rozmiarach. Standardem są 30 lub 40 metrowe, znane jako popularne M2. W przypadku niewielkiego metrażu kluczowe jest stworzenie ergonomicznego, funkcjonalnego i uniwersalnego wnętrza. Liczy się każdy metr przestrzeni, dlatego warto sięgnąć po przemyślane rozwiązania. Spora szafa wnękowa w korytarzu, która pomieści rzeczy nawet sporych gabarytów. Kuchnia lub aneks kuchenny powinny zawierać wszystkie podstawowe sprzęty oraz zabudowę sięgającą sufitu, by pomieściła wszystko co niezbędne. Warto pomyśleć nad stołem, przy którym można spożywać posiłki. Wybierać możemy spośród tych klasycznych, montowanych do ściany lub alternatywnie w postaci niewielkiej wyspy kuchennej. Do tego wygodna, rozkładana kanapa, na której można przenocować gości. Dobrze sprawdzają się komfortowe narożniki dla większej ilości osób. Unikajmy niepotrzebnych mebli i sprzętów. W niewielkim mieszkaniu wszystko powinno mieć swoje miejsce i czemuś służyć. Warto, by estetyka szła w parze z praktycznością.