Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 8 maja 2025 16:28
Reklama

Przerywany czas pracy - czym się cechuje?

Przerywany czas pracy pozwala na zachowanie elastyczności w firmie. Dzięki temu pracodawca może efektywnie wykorzystać zasoby kadrowe i dopasować je do warunków funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nie każdy jednak wie, na czym dokładnie polega system tego typu. Co warto wiedzieć o przerywanym czasie pracy? Jakie zalety ma to rozwiązanie?
  • 18.04.2023 09:05
  • Autor: Grupa Tipmedia
Przerywany czas pracy - czym się cechuje?

System czasu pracy

Kodeks pracy wskazuje różne systemy czasu pracy, które pozwalają odpowiednio zorganizować czas pracy pracowników. Mogą one dotyczyć rozkładu czasu pracy, dopuszczalnego wydłużenia jego wymiaru, warunków stosowanych w organizacji pracy, czy też maksymalnej długości rozliczeniowego okresu. Co ciekawe, takie systemy ustalane są w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy. Przepisy prawne wskazują na następujące systemy czasu pracy:

  • Podstawowy
  • W ruchu ciągłym
  • Równoważny
  • Zadaniowy
  • Przerywany
  • Skrócony tydzień lub czas pracy
  • Praca weekendowa
  • Ruchomy czas pracy

Przejdźmy teraz do tego, czym wyróżnia się przerywany czas pracyCo warto wiedzieć w tym temacie?

Przerywany czas pracy

Przerywany czas pracy polega na stosowaniu ustalonego rozkładu czasu pracy, który przewiduje nie więcej niż jedną przerwę w trakcie doby (trwa one nie dłużej niż pięć godzin). Ta przerwa nie jest wliczana do czasu pracy, jednak za ten czas mamy zachowane prawo do wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia za czas przestoju. W danym rozkładzie pracodawca ma za zadanie ustalić, które dni są dniami pracy i ile godzin pracy ma zostać wykonanych w danym dniu. Zazwyczaj wybierany jest rozkład bazujący na pracy w każdym dniu tygodnia, przez osiem godzin na dobę, od poniedziałku do piątku. 

Jak wygląda wynagrodzenie za przerywany czas pracy? Za czas przestoju pracownik może liczyć na płacę związane z daną stawką godzinową/miesięczną, czy też zaszeregowaniem. Jeśli składnik wynagrodzenia nie jest wyodrębniony podczas określania warunków wynagradzania, jest to 60% wynagrodzenia. Pamiętajmy o tym, że kwota ta nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, jaka ustalona jest na bazie przepisów. Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy na stronie poradnikpracownika.pl.

Kiedy stosuje się przerywany czas pracy?

Jakie są przesłanki do wprowadzeniu systemu przerywanego czasu pracy? Pracodawca ma taką możliwość wtedy, gdy jest to uzasadnione organizacją lub rodzajem pracy. Ostateczna decyzja jest zależna od pracodawcy, przy czym można liczyć na szerokie możliwości stosowania takiego systemu. Najważniejsze atuty dotycząc dopasowania organizacji czasu pracy do warunków funkcjonowania pracodawcy. Ma to spore znaczenie zwłaszcza przy zmiennym dobowym zapotrzebowaniu na pracę. Trzeba wiedzieć, że przerywanego czasu pracy nie można zastosować w przypadku pracownika objętego systemem zrównoważonego czasu pracy, weekendowej pracy, skróconego tygodnia lub pracą w ruchu ciągłym. W tym wypadku postępować trzeba zgodnie z przepisami prawnymi. Dzięki temu uzyskamy pewność, że przerywany system pracy przyniesie wiele korzyści naszej firmie. 

Podsumowując, zauważyć trzeba, że przerywany system pracy jest dość często stosowany w wielu firmach. Nie bez znaczenie jest to, że pracodawca może postawić na różnorodne systemy czasu pracy, które wskazane zostały w kodeksie pracy. Każda organizacja chce działać sprawnie i efektywnie, a czas pracy ma tutaj duży wpływ na jej rozwój. Warto bliżej przyjrzeć się każdej z propozycji przewidzianej w przepisach i postawić na to, co najlepiej jest zgodne z daną działalnością gospodarczą. 

--- Materiał partnera ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama