Kim jest projektant mody?
Osoba pracująca jako projektant mody jest artystą, stylistą oraz krawcem. Do jego obowiązków należy projektowanie ubrań, dodatków, oraz tworzenie całych kolekcji. Zajęcie to wymaga od niego niebywałego zmysłu artystycznego, umiejętności krawieckich, plastycznych i ogromnej kreatywności. Najpierw tworzy on rysunek swojego projektu na komputerze lub też na zwykłej kartce papieru. W kolejnym kroku dobiera odpowiedni rodzaj i kolor tkanin, a następnie nadzoruje przygotowanie szablonów technicznych. Na sam koniec może już zostać uruchomiona produkcja odzieży czy też akcesoriów. Projektant mody musi znać aktualne trendy i rynek. Osoba pracująca w tym zawodzie współpracuje często z innymi projektantami i agencjami modelek. Ponadto bierze udział w targach czy konkursach modowych i przygotowuje pokazy mody. Projektant mody posługuje się biegle językiem angielskim, zna zasady dotyczące malarstwa, rysunku i krawiectwa. Nie ma też problemu z rozróżnianiem rodzajów tkanin i zna ich poszczególne właściwości.
Komu polecane są studia modowe?
Na studia z projektowania mody może wybrać się każda osoba niezależnie od płci. Zapisanie się do szkoły mody zalecane jest wszystkim osobom, które kochają modę, znają się na aktualnych trendach i śledzą tę branżę. Kierunek ten będzie odpowiedni dla osób pragnących stworzyć swój własny styl i preferujących wszelkiej maści dodatki do odzieży. To propozycja także dla tych kreatywnych, z dużą wyobraźnią i wieloma ciekawymi pomysłami. Studia na tym kierunku z pewnością będą stanowiły niemałe wyzwanie, jednak warto je wybrać także, jeśli chcemy zostać stylistami czy kostiumologami. Projektowanie ubrań nie jest wcale łatwym zajęciem. Jednak to dobry wybór dla ludzi ambitnych, z pasją, pewnych siebie i dążących do celu. Warto pamiętać, że konkurencja w tej branży jest ogromna. Zawód ten jest jak najbardziej opłacalny, zwłaszcza jeśli znajdziemy odbiorców na nasze ubrania. Projektant może współpracować z innymi firmami, czy też otworzyć własną działalność.
Jakie są przeciwwskazania w tym zawodzie?
Projektowanie ubrań to trudne, czasochłonne i niezwykle wymagające zajęcie. Nie każda osoba sprawdzi się w tym zawodzie. W pracy projektanta mody istnieje kilka dosyć poważnych przeciwwskazań, które niestety praktycznie zawsze dyskwalifikują kandydata. Nie chodzi tutaj oczywiście jedynie o brak zdolności manualnych i plastycznych, czy też niezbyt dobrze rozwiniętą kreatywność. Wśród ważnych przeciwwskazań, należy wspomnieć o: problemach ze wzrokiem, zręcznością, zmysłem dotyku czy koordynacją wzrokowo-ruchową. Zawód projektanta jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Aby jednak nim zostać, należy wykonać pierwszy krok, czyli zapisać się na studia z projektowania ubrań.