Specjaliści z serwisu notatek.pl przekonują, że robienie notatek to zadanie trudniejsze niż się wydaje wielu początkującym studentom. Zdecydowanie nie wystarczy notować wszystko co mówi wykładowca. Musimy robić notatki w taki sposób, żeby były one dla nas możliwie jak najbardziej użyteczne - podpowiada serwis Notatek.pl
Notatki odręczne czy na komputerze?
Jeżeli wykładowcy nie mają nic przeciwko temu, możemy robić notatki zarówno odręcznie, jak i na komputerze. Osoby wybierające laptop tłumaczą, że jest to dla nich wygodniejsze rozwiązanie, gdyż nie muszą przepisywać notatek w domu, a dodatkowo mają je zawsze przy sobie. Robiąc notatki w formie elektronicznej musimy dbać, żeby bateria urządzenia była naładowana (warto mieć także świadomość, że zawsze może się zdarzyć awaria prądu – z tego względu dobrze jest posiadać przy sobie także niewielki notatnik).
Zwolennicy odręcznych notatek twierdzą, że pisząc w zeszycie długopisem lepiej zapamiętują. Nawet jeżeli zdecydujemy się na robienie odręcznych notatek, i tak warto jest je przepisać na komputerze po przyjściu do domu. Zeszyty pod koniec semestru robią się ciężkie, dlatego wielu studentów zostawia je w domu. Gdy posiadamy notatki w postaci elektronicznej, zawsze możemy do nich zajrzeć (i przypomnieć sobie o czym mówił wykładowca 9 zajęć wcześniej).
Notujmy tylko istotne informacje
Notowanie każdego słowa wykładowcy jest bez sensu, zwłaszcza, że nawet nauczenie się na pamięć treści wykładów to za mało, żeby zaliczyć dany przedmiot. Konieczne jest zapoznanie się z treścią lektur, która podawana jest na pierwszych zajęciach.
Notujmy tylko te informacje, które wydają się nam istotne. Nigdy natomiast nie zapisujmy czegoś, czego nie rozumiemy. Kiedy mamy jakieś wątpliwości, przerwijmy wykładowcy i poprośmy o wyjaśnienie (możemy być pewni, że przynajmniej część studentów będzie nam za to wdzięczna).
Notatki nie tylko z wykładów
Pamiętajmy, że notatki należy robić nie tylko z wykładów. Często mamy do przeczytania określone lektury. Zaznaczanie ciekawych fragmentów w książce jest niewystarczające. Zdecydowanie warto jest zrobić notatki ze wszystkich książek, które czytamy na zajęcia.
Powtarzajmy informacje
Samo czytanie notatek jest mało efektywną metodą nauki. Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z programu do automatycznych powtórek. Z naszych notatek wybierzmy najważniejsze zagadnienia, a następnie w programie wpiszmy pytania i odpowiedzi na nie. Jeżeli odpowiedź na dane pytanie przychodzi nam łatwo, program je pominie i będzie w pierwszej kolejności zadawał nam pytania, na które poprzednio nie znaliśmy odpowiedzi (lub mieliśmy problem z błyskawicznym jej udzieleniem).
Korzystajmy z serwisu notatek.pl
Jeżeli z jakichś powodów nie było nas na zajęciach i nie mamy notatek, możemy poprosić o nie kogoś ze znajomych. Nie zawsze jednak nasi koledzy robią dobre notatki. Niekiedy możemy mieć kłopoty z odczytaniem ich. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z serwisu notatek.pl, gdzie można znaleźć notatki ze wszystkich przedmiotów wykładanych na polskich uczelniach. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby nie uczyć się bezmyślnie tych materiałów na pamięć. Dobrze jest znaleźć co najmniej kilka notatek z danego przedmiotu, a następnie na ich podstawie wykonać własne notatki.
Na notatek.pl powinniśmy znaleźć notatki z popularnych lektur, a także przykładowe pytania egzaminacyjne z ubiegłych lat (część egzaminatorów nie wymyśla nowych pytań dla każdego rocznika). Jeżeli umiejętnie wykorzystamy te materiały, mamy szansę dobrze przygotować się do egzaminów.