Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 15:39
Reklama

Kampania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie - „Bądź swoją bohaterką”

15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi ustanowiony przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku w Polsce na nowotwór choruje ponad 18,5 tys. kobiet. Niestety w większości przypadków jest diagnozowany zbyt późno, co ma negatywny wpływ na leczenie. Rak piersi jest to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych.

Wyróżniamy 4 główne podtypy raka piersi:

  • luminalny A
  • luminalny B
  • zaawansowany hormonozależny HER2+
  • rak potrójnie ujemny

 

Czynniki ryzyka

1.wiek – nowotwory piersi występują najczęściej o kobiet po 50 r.ż.

2.wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki oraz późna menopauza

3.brak ciąż lub późne macierzyństwo

4.ekspozycja na estrogeny, np. w formie hormonalnej terapii zastępczej

5.otyłość

6.predyspozycje genetyczne - jeżeli w Twojej rodzinie występowały zachorowania na raka piersi i jajnika (np. u mamy lub siostry) porozmawiaj z lekarzem o możliwości wykonania badań genetycznych

 

Jak rozpoznać raka piersi

- wyczuwalny twardy guzek lub zgrubienie, również pod pachą

- zmiana wielkości, kształtu, symetrii piersi

- zmiana koloru skóry piersi, dołki, nierówności

- wciągnięcie brodawki

- wydzielina z brodawki

- powiększenie pachowych nadobojczykowych węzłów chłonnych

 

Profilaktyka

Profilaktyka ma kluczowe znaczenie w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy sutka. Wyróżniamy profilaktykę pierwotną – przeciwdziałanie oraz profilaktykę wtórną - wczesne wykrycie.

 

Profilaktyka pierwotna

  • Dieta – ograniczenie spożycia tłuszczów i walka z otyłością
  • Ograniczenie spożycia alkoholu
  • Regularna aktywność fizyczna – codziennie minimum 30 minut w ruchu
  • Wysypianie się – 8 h zdrowego snu

 

Profilaktyka wtórna

  • Samobadanie piersi – badanie palpacyjne

Samobadanie piersi powinna wykonywać każda kobieta bez względu na wiek. Najlepiej badanie przeprowadzić zaraz po zakończeniu miesiączki lub raz w miesiącu u kobiet po menopauzie. Raz do roku takie badanie powinien przeprowadzić ginekolog.


Prawidłowe samobadanie piersi polega na oglądaniu i dotykaniu piersi. Piersi należy oglądać, stojąc przed lustrem w następujących pozycjach: z ramionami opuszczonymi wzdłuż tułowia, z rękoma uniesionymi nad głowę i z rękoma opartymi na biodrach, a także w pozycji pochylonej. Oceniamy kształt i symetrię piersi, wygląd skóry i brodawek. Samobadanie można wykonać w pozycji stojącej lub leżącej. Badanie wykonuje się płaską powierzchnią 2, 3 i 4 palca. Istnieje kilka technik badania piersi.

Ruchy okrężne, czyli zataczanie koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym malutkie kółeczka. Zataczamy okręgi w stronę sutka i poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Ruchy promieniste - wyobrażamy sobie, że nasza pierś to tarcza zegara. Okrężnymi ruchami przesuwamy od sutka do zewnątrz.

Ruchy góra-dół - „dzielimy” pierś na podłużne paski i przemieszczając się od góry do dołu i od dołu do góry zataczamy kółeczka.

  • Regularnie wykonywane badania USG – między 20. a 30. r ż. – co 2 lata, po 30 r. ż. co roku
  • Wykonywanie mammografii – między 50. a 69. r. ż. - co 2 lata

 

Należy pamiętać, że wcześnie wykryty nowotwór daje duże szanse na całkowite wyleczenie!

 

 

Tekst/Foto: WSSE Szczecin 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aparatowy Treść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodne Data dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57 Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke Pölitz Autor komentarza: Krzysztof Dżemik Treść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy. Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42 Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjne Autor komentarza: Mama Treść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo? Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33 Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobków Autor komentarza: Ania Treść komentarza: Głosuję na Nellę Data dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18 Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż Talent Autor komentarza: Koza Treść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29 Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarz Autor komentarza: Wojtek Treść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ????? Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57 Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama