Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 22:58
Reklama

Nawet 30 tys. zł mandatu. Rząd przyjął kierunek zmian w kodeksie drogowym

Co zrobić, aby kierowcy zaczęli przestrzegać przepisów? Rząd ma na to pomysł, którego szczegóły właśnie ujawnił. Kary będą bardzo bolesne dla naszych portfeli, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu i częściej spoglądać na prędkościomierz. Łatwiej będzie też stracić prawo jazdy.
Nawet 30 tys. zł mandatu. Rząd przyjął kierunek zmian w kodeksie drogowym

Autor: ostrow-wielkopolski.policja.gov.pl

Za błędy się płaci

Ministerstwo Infrastruktury uważa jednak, że na tę chwilę za mało, i kary przewidziane w taryfikatorze wykroczeń drogowych nie robią wrażenia na kierowcach. To wkrótce jednak może się zmienić, bo szef tego resortu Andrzej Adamczyk przedstawił projekt zmian. Resort nie ma litości. Ucierpią nasze finanse, lecz nie tylko przez mandaty. Nagminne łamanie przepisów odbije się również na wysokości składki OC.

Wyższe mandaty

Obecnie najwyższy mandat, jaki przewiduje taryfikator, może wynosić 500 zł. Po zmianach, za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30 km/h, stawka wzrośnie do 3 000 zł. Jeśli to nie podziała, recydywiści mogą spodziewać się grzywny nawet do 5 000 zł. Choć to niebagatelne kwoty, rząd nie przebiera w środkach, i podnosi również kwotę, jaką zapłacimy za „szczególnie niebezpieczne wykroczenia drogowe”. Dotychczas grzywna wynosiła maksymalnie 5 000 zł. Po zmianach wartość ta wzrośnie aż sześciokrotnie, do 30 000 zł.

Będzie bat na pijanych kierowców

Choć nie podano jeszcze dokładnych obostrzeń w tym zakresie, ministerstwo planuje również dotkliwiej karać kierowców, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. Zaostrzenie kar dotyczyć ma również kierujących pod wpływem środków odurzających oraz tych, którzy dopuszczają się naruszenia powyższych przepisów ponownie (recydywa). Po zmianach sądy będą miały możliwość stosowania wyższych niż dotychczas kar pozbawienia wolności. Nowością będzie grzywna w wysokości 10 000 zł dla prowadzących pojazdy bez uprawnień. Ponadto przepisy pozwolą na niedopuszczenie maszyny do ruchu przez okres trzech miesięcy.

Łatwiej będzie stracić prawo jazdy

Propozycja rządu obejmie również tę kwestię. Zmieni się dopuszczalna liczba punktów karnych. Obecnie, za wykroczenie, można otrzymać ich maksymalnie 10. Nowe zasady podnoszą limit do 15 punktów. Te jednak nie będą „kasować się z naszego konta” po roku, jak dotychczas, ale dopiero po dwóch latach. Co gorsze, zniknąć mają też szkolenia redukujące liczbę punktów karnych, dzięki którym udawało się niektórym kierowcom uniknąć utraty prawa jazdy. Jakby tego było mało, MF wskazuje również, że rozsądnym posunięciem będzie udostępnienie ubezpieczycielom danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wszystko po to, aby podnieść wysokość składki OC stosownie do liczby zgromadzonych przez kierowcę punktów karnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aparatowy Treść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodne Data dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57 Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke Pölitz Autor komentarza: Krzysztof Dżemik Treść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy. Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42 Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjne Autor komentarza: Mama Treść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo? Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33 Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobków Autor komentarza: Ania Treść komentarza: Głosuję na Nellę Data dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18 Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż Talent Autor komentarza: Koza Treść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29 Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarz Autor komentarza: Wojtek Treść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ????? Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57 Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama