Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 23:12
Reklama

Czy jesteśmy zadowoleni ze swoich finansów?

Jeden z czołowych banków funkcjonujących w Polsce przeprowadził badanie, które miało pokazać, jak wygląda sytuacja finansowa w naszym kraju po roku pandemii. Opublikowany we wtorek raport pokazuje czy niespodziewane załamanie gospodarki i ograniczenia, którymi zostali obwarowani Polacy sprawiły, że odczuliśmy zmiany w domowym budżecie.
Czy jesteśmy zadowoleni ze swoich finansów?

Autor: iStock

Czujemy się dobrze ze swoimi warunkami finansowymi

W przeprowadzonym badaniu swoje pozytywne odczucia związane z budżetem domowym wyraziło 72 proc. respondentów. Dla porównania, tylko 5 proc. z ankietowanych określiło, że znajduje się w skrajnie złej sytuacji. Najlepiej swoje finanse oceniają osoby pomiędzy 18 a 29 rokiem życia. Najgorzej w tej kwestii czują się seniorzy, którzy często wskazywali, że ich sytuacja mogłaby być znacznie lepsza.

Opinia zależna od wysokości zarobków

To wydaje się być oczywiste, jednak rzeczony ranking potwierdza w przedstawionych liczbach, że im więcej zarabiamy, tym lepiej oceniamy swoją sytuację finansową. Spośród osób, których miesięczny dochód przekracza próg 5 tys. zł., aż 92 proc. oceniło swój domowy budżet bardzo dobrze. Podejście respondentów, którzy zarabiają mniej niż 2 tys. zł., nie było już tak optymistyczne. Tylko 61 proc. z nich uznało, że ich budżet jest wystarczający.

Jak odczuwamy wpływ pandemii na finanse?

Dokładnie połowa ankietowanych oceniła, że w porównaniu do ubiegłego roku, ich sytuacja finansowa nie uległa zmianie, a 21 proc. z nich uznało, że jest nieco lepsza. 2 proc. respondentów odczuło zdecydowaną poprawę. 17 proc. boryka się z nieznacznym uszczupleniem budżetu domowego, 8 proc. twierdzi, że w stosunku do poprzedniego roku zmiany w domowych finansach są dla nich dotkliwe. W negatywnym świetle zmiany w budżecie widzą głównie mężczyźni. To właśnie oni najczęściej wskazywali pogorszenie swojej sytuacji.

Na co wydawaliśmy pieniądze w 2020 roku?

Wśród najczęściej wymienianych przez ankietowanych obciążeń finansowych pojawiły się: remont mieszkania (20 proc.), zakup samochodu lub motocykla (12 proc.) oraz wydatki związane z naprawami i utrzymaniem już posiadanego pojazdu (9 proc.). Część respondentów uznała, że problem sprawiało im finansowanie leczenia (8 proc.), co mogło być związane z ograniczeniem dostępu do publicznej opieki zdrowotnej. 7 proc. pytanych musiało zmierzyć się z obciążającym budżet zakupem sprzętu RTV, 6 proc. wydało pieniądze na wakacje, 5 proc. zmieniało w swoim domu meble a 2 proc. sprzęt AGD.

Jak finansowaliśmy zakupy?

33 proc. respondentów przyznało, że nie posiada oszczędności. 57 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wydatki finansowało z bieżącego budżetu, a 46 proc. z nich skorzystało w tym celu z odłożonych wcześniej środków. 14 proc. pytanych zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu, 8 proc. pożyczyło pieniądze od rodziny lub przyjaciół, a jedynie 5 proc. użyło w tym celu karty kredytowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aparatowy Treść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodne Data dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57 Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke Pölitz Autor komentarza: Krzysztof Dżemik Treść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy. Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42 Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjne Autor komentarza: Mama Treść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo? Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33 Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobków Autor komentarza: Ania Treść komentarza: Głosuję na Nellę Data dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18 Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż Talent Autor komentarza: Koza Treść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29 Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarz Autor komentarza: Wojtek Treść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ????? Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57 Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama