Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 21 maja 2025 17:32
Reklama

Nowe ułatwienie dla podróżujących

Rząd wprowadził zmiany w sposobie podróżowania. Obowiązują na polskich granicach od 26 maja.
Nowe ułatwienie dla podróżujących

Autor: fot. iStock

Zmiany te dotyczą obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski. We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w kwestii określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.  

Od 26 maja zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny będzie możliwe dla osoby posiadającej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego już po przylocie do Polski na terenie lotniska, przed kontrolą graniczną. Zaświadczenie w języku polskim lub w języku angielskim będzie trzeba następnie przedstawić służbom, czyli funkcjonariuszom Straży Granicznej podczas weryfikacji tożsamości.

Przypomnijmy, że od 30 marca 2021 w naszym kraju obowiązują następujące zasady:

Dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen:

  • Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen:

  • Każdy z podróżujących jest kierowany na kwarantannę. Nie zwalnia z niej test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba. Z tego obowiązku zwolnione są jednak osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Dotyczy to wszystkich, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej.

Teraz, po wprowadzonej zmianie, test będzie można wykonać również po przekroczeniu granicy, już na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, tzn. na samym lotnisku. Akceptowanym testem jest cały czas typ PCR lub typ antygenowy. Ten drugi jest tańszy i szybszy do wykonania w porównaniu z badaniem molekularnym wykonywanym metodą RT-PCR. Kwestia ceny jest tu dość istotna, gdyż testy nie są finansowane ze środków publicznych. Na razie muszą zapłacić za nie sami podróżujący. Antygenowe kosztują mniej więcej od 150 do 200 zł (w zależności od lotniska), a PCR od 300 do nawet 500 zł.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama