Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 05:33
Reklama

Gigantyczne ceny za wywóz śmieci. Minister ma na to sposób

Ceny za wywóz śmieci od długiego czasu szybują w górę, jednak PiS postanowił temu przeciwdziałać. Wysunął propozycję, aby zmienić przepisy, umożliwiając gminom dopłaty do systemu gospodarowania odpadami. Jednocześnie partia chce uchronić Polaków przed kolejnymi obciążeniami finansowymi z tego tytułu. Samorządy twierdzą jednak, że finalny koszt tej procedury i tak poniosą mieszkańcy.
Gigantyczne ceny za wywóz śmieci. Minister ma na to sposób

Autor: iStock

Nawet 100 proc. więcej

W Warszawie, według nowego systemu naliczania opłat, za wywóz śmieci mieszkańcy zapłacą nawet o 100 proc. wyższą kwotę. Dzieje się tak odkąd stawki uzależnione są od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Stolica nie jest wyjątkiem. Taka sytuacja ma miejsce również w innych polskich miastach. Obecne prawo skonstruowane jest w ten sposób, że odpowiedzialność za pokrycie kosztów gospodarki odpadami, gminy przerzucają na obywateli. Rząd chce zmienić przepisy, aby zaprzestały one blokowania dopłat ze strony urzędów. Resort klimatu zaproponował również, aby ustanowić maksymalną stawkę , jaką będzie można ująć na ten cel w czynszach.

Nie ma winnego

„Zaproponowałem zmiany ustawowe chroniące polskie rodziny. Wprowadzamy 3 stopniowe progi maksymalne w metodzie 'od wody', w gospodarce odpadowej” – zakomunikował na swoim Twitterze Jacek Ozdoba, sekretarz stanu ministerstwa klimatu. Mają to być odpowiednio: 40, 91 i 120 zł. Przekroczenie tych kwot miałoby powodować deficyt, za którego pokrycie odpowiedzialne będą gminy. Ozdoba podkreśla też, że nie popiera Rafała Trzaskowskiego, który twierdzi, że podwyżki w Warszawie nie są "aż tak duże". Sugeruje mu również, aby wsłuchał się w skargi mieszkańców.

Samorządy są przeciwne

Twierdzą bowiem, że ostatecznie to mieszkańcy poniosą koszty całej procedury. Podkreślają, że budżet nie jest gumowy, dlatego pieniądze na pokrycie gospodarki odpadami pozyskane będą kosztem innych projektów. Trzeba będzie zatem zrezygnować z realizacji części zaplanowanych inwestycji, które mogą być priorytetowe z perspektywy samych obywateli. Niektórzy uważają również, że obecnie obowiązujące przepisy są pewnego rodzaju fikcją, bo część gmin wspiera finansowo ten segment gospodarki.

Wyższe kaucje dla przedsiębiorców

Samorządowcy proponują, aby poszukać rozwiązania u źródła. Sugerują obciążenie wyższymi opłatami producentów, którzy nie dbają o to, aby ich opakowania można było poddać recyklingowi. Tzw. opłata produktowa funkcjonuje w Polsce od 2014 r. i obowiązuje każdego przedsiębiorcę wprowadzającego na rynek opakowania. Obecnie wynosi ona od 0,30 zł do 2,70 zł za każdy kilogram, w zależności od surowca, z którego są wykonane. Takie rozwiązanie miałoby odciążyć budżety gmin oraz samych mieszkańców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aparatowy Treść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodne Data dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57 Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke Pölitz Autor komentarza: Krzysztof Dżemik Treść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy. Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42 Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjne Autor komentarza: Mama Treść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo? Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33 Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobków Autor komentarza: Ania Treść komentarza: Głosuję na Nellę Data dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18 Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż Talent Autor komentarza: Koza Treść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29 Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarz Autor komentarza: Wojtek Treść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ????? Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57 Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama