Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 01:06
Reklama

Banknot z Kaczyńskim. Wiemy jak będzie wyglądał

W listopadzie na polski rynek trafią banknoty z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego o nominale 20 złotych, jego wzór zatwierdził już Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wiemy już jak banknoty będą wyglądać.

Banknot zatwierdzony

Na każdym polskim banknocie widnieje podpis Prezesa NBP. W ten symboliczny sposób prezes banku centralnego, jedynego emitenta polskich znaków pieniężnych, potwierdza, że są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Składanie podpisu na banknocie to tradycja pielęgnowana z przerwami od ponad 200 lat i dotyczy każdego nowego banknotu, zarówno banknotów powszechnego obiegu jak i kolekcjonerskich. Oznacza to akceptację wizerunku i szaty graficznej banknotu oraz jest wyrazem zgody  Prezesa NBP na jego produkcję.

"Po raz pierwszy w historii zaprosiliśmy Polaków do udziału w tym wydarzeniu. Dzisiaj, w 11. rocznicę tragedii smoleńskiej, podpisałem banknot kolekcjonerski poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, ale także dla mnie osobiście, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał: Warto być Polakiem" - powiedział w sobotę na konferencji prasowej  Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Jak będzie wyglądał banknot?

Wizerunek Lecha Kaczyńskiego zostanie wykorzystany na banknocie o nominale 20 złotych. Pod portretem byłego prezydenta Polski zostało umieczone hasło: "warto być Polakiem" z podpisem Lecha Kaczyńskiego. Również data zatwierdzenia wzoru była nieprzypadkowa, miała bowiem miejsce w dniu 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do obiegu  tego banknotu z okazji Święta Niepodległości, w listopadzie bieżącego roku. Banknot trafi na rynek, a to oznacza, że będziemy mogli się nim posługiwać podczas zakupów i będzie wart tyle, ile wynosi jego nominał, czyli 20 złotych. 

"Banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, a więc są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Warto jednak pamiętać, że numizmaty (monety i banknoty kolekcjonerskie) osiągają na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału. Posiadacz banknotu powinien mieć więc na uwadze fakt, że regulowanie płatności banknotem kolekcjonerskim może oznaczać sporą stratę finansową" - wyjaśnia Narodowy Bank Polski.

Banknoty kolekcjonerskie

Jak czytamy na stronie NBP, banknoty kolekcjonerskie to papierowe znaki pieniężne, które są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Są one wydawane z okazji ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postacie, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków.

Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku. Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł.

 

News4Media/fot.NBP, screen TVP



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aparatowy Treść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodne Data dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57 Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke Pölitz Autor komentarza: Krzysztof Dżemik Treść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy. Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42 Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjne Autor komentarza: Mama Treść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo? Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33 Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobków Autor komentarza: Ania Treść komentarza: Głosuję na Nellę Data dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18 Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż Talent Autor komentarza: Koza Treść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29 Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarz Autor komentarza: Wojtek Treść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ????? Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57 Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama